6 Rzeczy, które należy zrobić przed rozpoczęciem działalności dodatkowej

12 marca 2020 Bisnes i Praca

W ciągu ostatnich około 8 lat liczba osób, które rozpoczęły własną działalność gospodarczą, wzrosła. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że rozpoczęcie działalności gospodarczej jest teraz znacznie łatwiejsze niż 10 czy 15 lat temu. Może to również wynikać z zapotrzebowania na specjalistyczne produkty lub usługi, takie jak zarządzanie mediami społecznościowymi, coaching czy doradztwo. Niezależnie od przyczyny, świat jest wypełniony większą niż kiedykolwiek wcześniej liczbą przedsiębiorców. Wielu z tych przedsiębiorców rozpoczęło swoją działalność gospodarczą, pracując jeszcze 9-5 lat.

Byłem jedną z tych osób, które rozpoczęły swoją działalność, gdy pracowałem na pełny etat. Miałem karierę w finansach, ale miałem kilka pomysłów biznesowych, które chciałem realizować. Podjąłem więc kroki, aby rozwinąć, przetestować i uruchomić mój pomysł na biznes. Zajęło mi to trochę czasu, ale kilka lat później udało mi się opuścić pracę w firmie, aby prowadzić swój startup w pełnym wymiarze godzin.

Jeśli myślisz o rozpoczęciu własnego bocznego biznesu, ale nie jesteś pewien, jakie kroki podjąć, masz szczęście.  W tym wpisie przyjrzymy się krytycznym krokom, które należy podjąć przed rozpoczęciem bocznego biznesu.  Podjęcie tych kroków wyeliminuje wiele problemów, z którymi nieuchronnie boryka się większość przedsiębiorców.

Zdecyduj, czy chcesz mieć firmę z boku, czy z boku.

Jedną z pierwszych rzeczy, które należy zrobić przed rozpoczęciem bocznego biznesu jest podjęcie decyzji, czy rzeczywiście chcesz rozpocząć boczny biznes lub po prostu mieć boczny zgiełku, aby trochę dodatkowej gotówki.

Wygląda na to, że "boczny zgiełk" jest w dzisiejszych czasach rzeczą do zrobienia. Najprawdopodobniej napędzany przez "gospodarkę gigantów", boczny zgiełk stał się sposobem na zarobienie dodatkowych pieniędzy podczas pracy w pełnym wymiarze godzin. Firmy takie jak Fiverr, Uber i Airbnb umożliwiły każdemu zarobić trochę dodatkowej gotówki. 

Ale ludzie często mylą strony, które mylą się z zakładaniem firmy. Mimo, że mogą wydawać się tym samym, istnieje kilka kluczowych różnic, które trzeba zrozumieć, zanim podejmiemy się tego kroku i rozpoczniemy boczny biznes. Side hustling jest świetny do poprawy swojego stylu życia, dając Ci trochę dodatkowych wydatków pieniędzy. Dzięki tej gotówce możesz wybrać się na weekendową wycieczkę, spłacić kilka długów lub po prostu zaoszczędzić na dużym zakupie. Większość ludzi angażuje się w boczny biznes, jeśli nie ma zamiaru rezygnować z pracy.

Dodatkowe środki pieniężne

Jednakże, w przypadku działalności pobocznej, możesz mieć trochę dodatkowej gotówki, jak również mieć możliwość, że stworzony biznes będzie się rozwijał i rozszerzał. Dzięki tej ekspansji masz wybór, czy chcesz zostać w pracy, czy też odejść i prowadzić firmę w pełnym wymiarze godzin. Boczny biznes zazwyczaj rozpoczyna się, ponieważ dana osoba ma pomysł, umiejętności lub talent, który może wykorzystać do generowania dochodu.

Inną ważną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że z gig economy side hustles, jesteś na łasce strony internetowej lub firmy, która pomaga Ci zarabiać pieniądze. Wiele osób używa Ubera jako bocznego zgiełku.  Co jest wspaniałe! Jednak Uber jest ostatecznie w kontroli, jak wiele można zrobić i może zmienić strukturę płatności w dowolnym momencie.

W rzeczywistości, robili to już kilka razy w przeszłości.

W styczniu 2016 r. kierowcy Ubera byli zdenerwowani, gdy firma ogłosiła, że w niektórych miastach obniża ceny biletów z około 1,80 USD do 65 USD. Wielu z nich narzekało, że nie są w stanie utrzymać się z jazdy dla Ubera z powodu zmian.

Jedną z ostatnich rzeczy, które musisz rozważyć jest to, ile czasu i energii chcesz zainwestować w swój poboczny biznes. Czy jest to coś, co chcesz zrobić, gdy jest to wygodne, czy też planujesz poświęcić długie godziny?

Przyjrzyj się dobrze obu opcjom i zdecyduj, czy czujesz się bardziej komfortowo z ideą bocznego zgiełku, czy też chcesz zanurzyć się w świecie przedsiębiorczości.

Oceń swoje mocne strony

Prowadzenie biznesu, nawet pobocznego biznesu, wymaga pracy. Wymaga też talentu, zaangażowania i zestawu niezbędnych umiejętności. Dlatego ważne jest, abyś ocenił siebie samego, aby upewnić się, że jesteś w stanie sprostać zadaniu. Być może masz talent do prowadzenia bocznego biznesu, ale może brakować Ci wiedzy, aby zaprojektować logo lub zbudować stronę internetową.

Więc co się stanie, jeśli zdasz sobie sprawę, że nie masz wszystkich umiejętności potrzebnych do prowadzenia swojego pobocznego biznesu? Czy to znaczy, że powinieneś zrezygnować z tego pomysłu? Wcale nie.  Dobra wiadomość jest taka, że umiejętności mogą być rozwijane z czasem i praktyką. Inne umiejętności mogą być zlecone freelancerom za pomocą stron takich jak Fiverr lub Upwork.

Tworzenie przejrzystego planu z terminami

Jeśli masz cel, aby rozpocząć własną działalność gospodarczą, ważne jest, aby stworzyć plan i ustalić datę dla tego celu.  W przeciwnym razie jest to tylko marzenie. Jak w przypadku każdego celu, im lepszy plan, tym większe prawdopodobieństwo, że cel zostanie osiągnięty. Zanim podejmiesz podróż w kierunku przedsiębiorczości, musisz zaplanować, jakie kroki należy podjąć i wyznaczyć im terminy.

Na przykład, mam przyjaciela, który od lat chce rozpocząć osobisty biznes szkoleniowy. Rozumie, jakie kroki należy podjąć, aby tak się stało. Wie, że musi zdobyć certyfikat, uzyskać licencję na prowadzenie działalności, zdobyć wizytówki, ustawić obecność w Internecie w mediach społecznościowych, itp.

Problem pojawia się, gdy pytam go, kiedy to wszystko się stanie. Często spycha je w przyszłość lub nie ma pojęcia, kiedy mają być zrobione. Ten nawyk zwlekania jest zły, jeśli chce z powodzeniem prowadzić swój biznes.

Wiele osób, które chcą rozpocząć boczny biznes, ma ten sam problem. Ustalenie jasnego planu i ostatecznych terminów pomoże utrzymać koncentrację i pomoże w dalszym ciągu działać.

Upewnij się, że to jest warte twojego czasu.

W świecie startupów i biznesu istnieje wiele powodów, dla których biznes może upaść. Jednym z nich jest brak pieniędzy. Może to oznaczać brak pieniędzy na prowadzenie biznesu. Albo może to być brak zysków, który sprawia, że cały biznes nie jest wart prowadzenia.

Na przykład, możesz chcieć rozpocząć biznes usługowy, taki jak korepetycje lub coaching, który nie wymaga dużych nakładów finansowych na start.  Musisz się jeszcze upewnić, że pieniądze, które zarabiasz, są warte twojego czasu. Dobrze, że ktoś napisał Ci czek na 50 dolarów na półtorej godziny lekcji korepetycji, ale musisz wziąć pod uwagę czas jazdy, gazu i poświęcania czasu z przyjaciółmi i rodziną.

Ważne jest, aby ocenić wszystko przed rozpoczęciem działalności pobocznej, aby upewnić się, że jest ona warta twojego czasu.

Zatwierdzić swój pomysł

Walidacja pomysłu to tylko wymyślny termin na testowanie, aby sprawdzić, czy można zarobić pieniądze. Większość pomysłów biznesowych brzmi dobrze dla osoby, która je wymyśliła. Ale tylko dlatego, że brzmi to jak dobry pomysł, nie znaczy, że ktoś chce za niego zapłacić.

Istnieje wiele sposobów na zatwierdzenie pomysłu. Jednym z najlepszych sposobów jest uzyskanie opinii od przyjaciół i rodziny, a następnie poproszenie ich o zakup. Niektórzy z twoich przyjaciół i rodziny mogą powiedzieć ci, że twój pomysł się sprawdzi, ale mogą po prostu próbować oszczędzać twoje uczucia.

To jedna rzecz dla bliskich ci osób, aby powiedzieć ci, że twój pomysł na biznes jest świetny, ale to inna rzecz dla nich, aby sięgnąć do ich portfeli i zapłacić za to, co masz do zaoferowania. Jeśli wystarczająco dużo osób rzeczywiście zapłaci Ci za Twój pomysł na produkt lub usługę, możesz mieć rentowny biznes w swoich rękach.

Ustawianie godzin pracy

Ostatnią rzeczą, jaką chcesz zrobić, to zdecydować, kiedy pójdziesz do pracy. Jednym z największych błędów popełnianych przez nowych przedsiębiorców jest nietraktowanie go jak biznesu. Traktują go bardziej jak hobby, które - jak mają nadzieję - im zapłaci. Aby Twój poboczny biznes odniósł sukces, będziesz musiał traktować go jak prawdziwy biznes. Oznacza to, że będziesz musiał wybrać godziny pracy.

Jedną z korzyści płynących z pracy dla pracodawcy jest to, że mówią ci, że poszedłeś się pokazać i kiedy wyjść. Może ci się to nie wydawać dobre, ale kiedy prowadzisz firmę, musisz dowiedzieć się, kiedy jest najlepszy czas na pracę.

Kiedy pracowałem w finansach, zacząłem swój boczny biznes budząc się o 3 rano i pracując przez 3 godziny dziennie. Zgadza się, o 3 nad ranem. Nauczyłem się, że jestem dużo bardziej produktywny wcześnie rano, więc skorzystałem z tego.

Być może po powrocie z pracy będziesz musiał pracować nad swoim pobocznym interesem w nocy po powrocie do domu. A może w każdy weekend poświęcisz 4 godziny na rozwój swojego biznesu. Czas, który wybierzesz do pracy w tym biznesie nie ma znaczenia. Liczy się to, że blokujesz czas na inwestycje w biznes. Będzie o wiele łatwiej dla Ciebie i Twojej rodziny, jeśli zdecydujesz, kiedy ten czas będzie przed rozpoczęciem działalności.

12 marca 2020 Bisnes i Praca

0 Komentarze