Koła gwiazdkowe: charakterystyka i wykorzystanie
Koła łańcuchowe mogą posiadać różny wygląd, który różni się między sobą wielkością oraz uzębieniem. Mogą być wykonywane z wielu materiałów, jednak nieodmiennie pełnią jedną zasadniczą funkcję, bez której nie byłoby możliwe korzystanie z wielu maszyn, a nawet obszarów produkcji w przemyśle. Jaką zatem pełnią funkcję i w jaki sposób działają?
Koła łańcuchowe są niezbędnym elementem każdego napędu. Niezależnie czy chodzi o napęd w samochodzie, maszyny rolniczej czy sprawnym działaniu taśmy produkcyjnej, pełnią jedną z najważniejszych ról. Koła gwiazdowe mogą być wykorzystywane do pełnienia dwóch funkcji. Pierwszą z nich jest rola napinacza w napędach łańcuchowych. Do takich działań rzadziej się je jednak stosuje. Ich najczęstszym zadaniem jest pełnienie roli przenośnika momentu obrotowego w sposób bezpośredni na układ mechaniczny.
Koła gwiazdkowe w połączeniu z łańcuchem tworzą przekładnie łańcuchową. Są ich niezbędnym elementem. Łańcuch powinien bez tarcia nachodzić na zęby danego koła. Innymi słowy, koło łańcuchowe powinno w idealny sposób integrować z samym łańcuchem w taki sposób, by jak najbardziej zminimalizować tarcie i wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Z tego też powodu, koła łańcuchowe są dokładnie przystosowywane do prowadzenia i napędzania łańcucha. Ich działanie można w prosty sposób wytłumaczyć na przykładzie roweru, w którym moment obrotowy przekazywany jest właśnie przez koła łańcuchowe z pedałów na koła, które wprawiane są tym samym w ruch.
Do głównych zalet kół gwiazdowych należą przede wszystkim cicha praca, która daje komfort ich użytkownikom oraz uniwersalność, która sprawia, iż taki element znajdzie zastosowanie w wielu maszynach i obszarach działalności. Ich prosta budowa oraz materiały, z których są produkowane zapewniają długą żywotność. Ponadto należą do tego typu elementów w maszynach, których konserwacja nie wymaga specjalnego wysiłku, a także można samodzielnie dokonać wymiany.
Z czego tworzy się te niezbędne do poprawnego funkcjonowania napędów elementy? Przede wszystkim z trwałych surowców, do których należą między innymi stal nierdzewna, stal węglowa oraz żeliwo. Dodatkowo, w wielu przypadkach uzębienie tych kół tworzy hartowana stal, której zadaniem jest wydłużenie żywotności. Chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także przed nadmiernym ścieraniem się surowca.
Koła łańcuchowe, które występują w postaci uzębionego koła o różnej wielkości oraz różnorakim uzębieniu, jako niezbędna część przekładni łańcuchowej występują w kilku formach. Pierwszą z nich jest koło jednorzędowe, które obsługuje tylko jeden łańcuch. Kolejnym jest dwurzędowe, którego zadaniem jest obsługiwać dwa, niezależnie od siebie pracujące łańcuchy. Ostatnim z kolei są koła gwiazdowe występujące w formie trzyrzędowej. Takie koła mogą obsługiwać jednocześnie trzy niezależne od siebie łańcuchy. Łańcuchy te mogą pracować w różnym tempie oraz przenosić moment obrotowy w sposób bezpośredni na różne części mechanizmu.
Koła łańcuchowe w przemyśle
Ogromna różnorodność kół łańcuchowych sprawia, iż są one wykorzystywane w wielu branżach i do różnych zadań. Umieścić można je wszędzie tam, gdzie pojawia się zapotrzebowanie na wszelakiego rodzaju napęd. Ze względu na materiały, z jakich są wykonywane są niesamowicie wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, a także na ścieranie, dzięki czemu zapewniają nieszkodliwe działanie przez długi okres czasu. W jakich dokładnie obszarach są wykorzystywane koła gwiazdowe? Oto najpopularniejsze branże:
- motoryzacja - w samochodach osobowych, które bez napędu nie ruszyłyby z miejsca, między innymi to właśnie koła gwiazdowe umożliwiają przenoszenie momentu obrotowego wytworzonego w silniku na koła pojazdu,
- rolnictwo - podobnie jak w przypadku samochodu, tak i tutaj koła łańcuchowe pełnią rolę przenośnika momentu obrotowego. Jednak poza tą funkcją, są niezbędne do działania takich maszyn rolniczych jak gnojownica czy pług obrotowy,
- produkcja - wszelkiego rodzaju taśmy produkcyjne czy rolki obrotowe wykorzystywane są w znacznej ilości fabryk. Nie byłoby jednak możliwe ich odpowiednie działanie, gdyby nie koła gwiazdowe, które w połączeniu z łańcuchem tworzą przekładnie łańcuchową. Dzięki takiemu rozwiązaniu siła obrotowa zostaje przeniesiona, a taśma produkcyjna czy rolki wprawiane są w ruch, umożliwiając tym samym nieprzerwaną pracę. Ta sama zasada tyczy się także obszaru tekstyliów czy hutnictwa.
Koła łańcuchowe w przemyśle mogą być zatem wykorzystywane do pełnienia wielu funkcji. Bez nich wiele maszyn nie posiadałoby odpowiedniego napędu umożliwiającego pracę.
Zostaw komentarz