Czy Bob Dylan rzeczywiście zainspirował nazwę magazynu Rolling Stone?

4 maja 2020 Kultura

Kiedy artykuł w Rolling Stone ostatnio dyskredytuje Duluth, burmistrz Emily Larson odpowiada listem otwartym, w którym między innymi powołuje się na Boba Dylana. "Czy twój magazyn nie ma imienia piosenki jakiegoś faceta?" napisała. "Tak. Urodził się tutaj."

Dylan urodził się w Duluth i mieszkał tam do szóstego roku życia, po czym jego rodzina przeniosła się do Hibbing. Piosenka, o której mowa, to "Like a Rolling Stone", która została wydana przez Dylana w 1965 roku. Magazyn "Rolling Stone" został założony zaledwie dwa lata później, w 1967 roku, przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona. Tak więc czas się zgadza... ale jako komentator na naszej stronie internetowej, Dylan nie był pierwszym muzykiem, który śpiewał o Rolling Stone.

Sformułowanie "like a rolling stone" ma długą historię w muzyce. Jak zauważył komentator, Muddy Waters wydało piosenkę "Rollin' Stone" w 1950 roku, inspirując nazwę angielskiego zespołu blues-rockowego założonego w 1962 roku. W pierwszym numerze "Rolling Stone" (9 listopada 1967 roku) Wenner wspomina piosenkę Muddy Waters, zespół Rolling Stones i Boba Dylana.

Pewnie zastanawiasz się, co próbujemy zrobić. Trudno powiedzieć: coś w rodzaju czasopisma, coś w rodzaju gazety. Gazety branżowe stały się tak niedokładne i nieistotne, a magazyny fanów są anachronizmem. Rolling Stone to nie tylko muzyka, ale także rzeczy i postawy, które muzyka obejmuje. Pracowaliśmy nad nim dość ciężko i mamy nadzieję, że uda nam się go wykopać. Opisanie go dalej byłoby trudne bez brzmienia jak byki**t, a byki**t to jak zbieranie mchu.

Muddy Waters użył nazwy dla piosenki, którą napisał. The Rolling Stonesowie wzięli nazwę od piosenki Muddy'ego. "Like a Rolling Stone" to tytuł pierwszej płyty Boba Dylana z rock and rollem. Zaczęliśmy nową publikację odzwierciedlającą to, co widzimy to zmiany w rock and rollu i zmiany związane z rock and rollem.

Wydaje się, że Waters i Dylan zaakceptowali tytuł pierwszej publikacji jako hołd (choć Dylan przekazał zaproszenie Wennera do napisania opowiadania dla magazynu), ale Mick Jagger z Rolling Stonesów nie był zachwycony. Jak pisze biograf Wennera Joe Hagan, Jagger uważał Wennera za "dzieciaka z San Francisco z chutzpą, który nazwał pismo po swoim zespole, a następnie wyrzucił swoją najnowszą płytę".

Hagan kontynuuje: "Mick Jagger został zaskoczony zuchwałością Rolling Stone'a - by nazwać gazetę imieniem swojego zespołu i nawet nie umieścić Rolling Stones'ów na okładce pierwszego numeru". Według Hagana, Jagger powiedział: "Dlaczego Jann miałby to tak nazwać, skoro był taki zespół? Mogłeś pomyśleć o czymś innym, szczerze mówiąc. Znaczę, znam to [pochodzi] od nazwy piosenki, ale to nie jest naprawdę punkt." Kolega z zespołu Jaggera Keith Richards uważał Wennera za "złodzieja".

Ostatecznie Wenner odparł Jaggera, częściowo sugerując, że Kamienie miały więcej do zyskania z dalszego istnienia Rolling Stone niż z pozwu. Ostatecznie Jagger współpracował z Wennerem przy niefortunnym brytyjskim wydaniu magazynu i w sumie 31 razy uhonorował okładkę magazynu - bardziej niż jakikolwiek inny artysta w historii publikacji.

Obecnie Dylan miał 19 okładek. Muddy Waters? Tylko jedno pojawienie się, jako malutka buźka wśród kilkudziesięciu innych (m.in. Jaggera i Dylana) w trójwymiarowym obrazie na okładce 1000. numeru pisma w 2006 roku.

Tak więc burmistrz Larson ma rację, że piosenka Dylana była częściowo odpowiedzialna za inspirowanie nazwy magazynu Rolling Stone. Jest jednak jeszcze jeden facet z nieco dalej w dół autostrady 61, który zasługuje na jeszcze więcej uznania.

Zobacz także: The Rolling Stones All i want is my baby tekst piosenki i tłumaczenie

4 maja 2020 Kultura

0 Komentarze