Kultura w KRAKOWIE: 10 najlepszych wystaw, festiwali i wydarzeń kulturalnych

18 marca 2020 Kultura

Kraków, oh Kraków! Twoi bardowie śpiewają, że nie zostaniesz stolicą. Ale stałeś się nim w 2000 roku, kiedy Krakus był pierwszym polskim miastem, które zostało wybrane na Europejską Stolicę Kultury. Czy od tego czasu nieprzerwany i narastający przypływ wydarzeń kulturalnych porywa zarówno mieszkańców, jak i turystów? Zobaczmy, co te fale przyniosą w najbliższych tygodniach.

Norman Leto "Nieistniejące przestrzenie wystawowe", Muzeum Historii Fotografii  
19 kwietnia - 7 maja
Dziesięć lat po słynnym debiucie w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim, Norman Leto prezentuje przekrój swojej twórczości w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. W wieku 26 lat artysta eksperymentował z twórczością wideo, tworząc symulacje komputerowe. Od tego czasu uważany jest za jednego z kluczowych przedstawicieli sztuki wideo w dziedzinie sztuk wizualnych. Już sam tytuł wystawy - "Nieistniejące przestrzenie wystawiennicze" - nawiązuje do częstej praktyki Leto, polegającej na cyfrowym tworzeniu własnej przestrzeni wystawienniczej w oparciu o plan realnego miejsca, galerii lub muzeum. Takie przestrzenie są obecne również w jego filmach wideo i renderingach 3D. Wszystko to odzwierciedla ścisły związek pomiędzy przestrzenią rzeczywistą a wykorzystaniem przez artystę planów i algorytmów do tworzenia przestrzeni 3D.

"Zsolnay. Międzynarodowe Centrum Kultury "Zsolnay. Art nouveau na Węgrzech
19 kwietnia - 2 lipca
Wystawa przybliża nam niezwykłą sztukę zrodzoną w Peczu, mieście, które od 1987 roku jest oficjalnym partnerem Krakowa. Cały czas możemy podziwiać kolekcję ponad stu obiektów ze słynnej fabryki ceramiki w Zsolnay - jednego z synonimów węgierskiej secesji. Różnorodność wzornictwa i innowacyjność zastosowanych technologii przyniosły fabryce w Zsolnay sławę nie tylko w Austro-Węgrach, ale w całej Europie, a jej produkty zostały porównane z pracami Massiera i Tiffany'ego. Na wystawie w Krakowie można zobaczyć zarówno urzekającą porcelanę z charakterystycznymi, miękkimi liniami i opalizującymi, metalicznymi odcieniami, jak i rysunki i detale architektoniczne z kolekcji w Janus Janus Pannonius Múzeum w Peczu. Zarówno kolekcja, jak i zjawisko to po raz pierwszy pojawiają się w Polsce.

29. Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów Krakowskich  
23-30 kwietnia
W ramach festiwalu prezentowana jest twórczość muzyków związanych z Krakowem. Tegoroczna edycja poświęcona jest kompozytorom skandynawskim z Finlandii, Szwecji, Norwegii, Islandii i Danii, a także z Holandii i Estonii. Na otwarcie festiwalu kompozycję fińskiego kompozytora Kaiji Saariaho, tegorocznego gościa specjalnego, zatytułowaną "Notes on Light", wykona znakomity duński wiolonczelista Jakob Kullberg wraz z Orkiestrą Muzyki Nowej pod dyrekcją Szymona Bywalca. Podczas imprezy wystąpi także duński Kroger Quartet oraz holenderski kompozytor i muzykolog Leo Samama wykonujący specjalnie na festiwal skomponowany Kwartet Smyczkowy nr 3. W finale odbędzie się światowa premiera III Symfonii Macieja Jabłońskiego - krakowianina z wyboru.

Netia Off Camera Festival
28 kwietnia - 7 maja
Festiwal prezentuje odważne i niezależne kino pływające pod prąd.  Jednym z głównych celów festiwalu jest wspieranie młodych i utalentowanych reżyserów. W tym roku dziesięć filmów - w większości debiutów reżyserskich - walczy o Krakowską Nagrodę Filmową w konkursie głównym pod tytułem "Wytyczanie drogi". W tym roku o Krakowską Nagrodę Filmową walczy dziesięć filmów - w większości debiutów reżyserskich - w konkursie głównym pod tytułem "Wytyczanie drogi", a także nowa sekcja - "Do śmierci zrób nam coś więcej", której celem jest pokazanie nostalgii reżyserów za romantycznymi historiami. Jedna z nich to historia młodej pakistańskiej dziewczyny mieszkającej w Brukseli, która, jak wymaga tego tradycja, musi wybrać sobie męża i w tym celu wykorzystuje ... Skype'a ("Noces", reż. Stephan Streker). W ramach sekcji "Przyszłość zaczyna się teraz" zobaczymy idylliczne, utopijne obrazy zmieszane z mrocznymi dystopijnymi wizjami przyszłości. Filmy wchodzące w skład "The Strong Sex" ukazują historie bezkompromisowych i odważnych kobiet. Miłośnicy muzyki będą mieli okazję posłuchać młodej wokalistki Dillon, której intrygujący, oddychający głos jest już znany na całym świecie.

23. Międzynarodowy Festiwal Młodych i Starych, czyli Jazz w Krakowie
25-30 kwietnia
Festiwal jazzowy jest jednym z najpopularniejszych festiwali tego typu na świecie. Bogaty program obejmuje mistrzów międzynarodowego i polskiego jazzu oraz premierowe wykonania młodego pokolenia artystów jazzowych. Gwiazdą tegorocznej edycji jest niewątpliwie China Moses - córka niezwykłego wokalisty Dee Dee Bridgewater. Będziemy mieli również okazję posłuchać płyty "Polish Jazz - YES!" saksofonisty Zbigniewa Namysłowskiego. 25 kwietnia przypada 100. rocznica urodzin Pierwszej Damy Piosenki, a na specjalnym koncercie "Tribute to Ella Fitzgerald" wystąpią młodzi wokaliści interpretujący najważniejsze utwory ikony jazzu. Będziemy mieli również okazję posłuchać wschodzących gwiazd w ramach koncertu Młoda Scena Jazzowa.

18 marca 2020 Kultura

0 Komentarze