Alergia na pyłki: sposoby na łzawiące i szczypiące oczy

28 lipca 2022 Styl życia

Już z początkiem wiosny, później lata zaczyna się moment, kiedy wszelkie drzewa i trawy zaczynają pylić, czego wynikiem jest ogromny kłopot dla alergików. Wielu z nich z powodu dolegliwości, zamiast cieszyć się słoneczną i ciepłą pogodą, zmuszona jest do pozostania w domach.

                W tym czasie tej grupę osób dokuczają takie objawy jak wodnisty katar, zatkany nos, swędzenie gardła, czy kaszel. Jest mnóstwo sposobów na radzenie sobie z dolegliwościami, m.in. podstawowe narzędzie, jakim jest kalendarz alergika i unikanie alergenów, albo  krople do oczu na alergie zawierające ektoine, które działają ochronnie na oko. Korzystne działanie będą miały krople, które oprócz ektoiny również dodatkowo posiadają kwas hialuronowy. Dzięki połączeniu tych dwóch składników i po zastosowaniu kropel, utworzy się naturalna tarcza na powierzchni oka, która zapobiegnie przedostaniu się alergenów. Kwas hialuronowy i ektoina są bardzo bezpieczne i nie zagrażają zdrowiu osobie, która je stosuje. Krople do oczu na alergie warto używać regularnie i zawsze wtedy, gdy zamierzone jest wyjście na zewnątrz.

W szczególności, jeśli dotyczy to uczulenia na pyłki. Po powrocie ze spaceru należy umyć ręce i całą twarz, żeby zmyć alergeny. Gdy w czasie spaceru są odczuwalne bardzo dokuczliwe objawy związane z alergią, wtedy trzeba umyć całe ciało. Po spacerze najbardziej dokucza ból oczu, wtedy pomogą wilgotne i chłodne kompresy z gazy. Żeby bój ustąpił jeszcze szybciej, można użyć kropli do oczu, które obkurczają naczynia spojówek. Krople do oczu https://gemini.pl/kategoria/zdrowie/alergia-i-katar-sienny/krople-do-oczu dostępne są bez recepty. Można również przemyć oczy tzw. "sztucznymi łzami" - najzwyklejsze nawilżające krople do oczu. Po całym dniu, zanim nastąpi pora snu, bardzo dobrze jest przepłukać włosy, żeby alergeny, które mogą się tam znajdować, nie przedostały się do oczu. Profilaktycznie, jeśli występuje uczulenie na pyłki roślin wiatropylnych zaleca się (w przypadku osób silnie uczulonych) zmianę strefy klimatycznej. Dobrym rozwiązaniem może być wyjazd w wysokie góry, czy nad morze.


                 W niektórych sytuacjach mogą być pomocne leki przeciwalergiczne. Bez recepty są dostępne w aptekach leki, które mają w swoim składzie certyzyny, albo loratadany. Przyjmowane są doustnie. Osobom, które mają alergie bardzo przeszkadzają promienie słoneczne. Żeby możliwie złagodzić nieprzyjemne dolegliwości związanych ze słońcem, warto się zaopatrzyć w najzwyklejsze okulary np. korekcyjne, albo przeciwsłoneczne. Jeśli nie ma potrzeby stosowania okularów korekcyjnych, albo nie  posiada się okularów przeciwsłonecznych, wtedy wystarczą spokojnie zwyczajne "zerówki". Bardzo istotna rzecz - okulary należy kupić tylko u sprawdzonych sprzedawców. W przeciwnym razie okulary, które zostały kupione w pierwszym lepszym sklepie, mogą nie zapewnić odpowiedniej ochrony oczu. Nie posiadają one właściwych filtrów UV. Mogą też doprowadzić do pogorszenia widzenia, bólu głowy i pogłębienia wady wzroku. 

28 lipca 2022 Styl życia

0 Komentarze