Karoseria to nie tylko lakier na naszym samochodzie. Tak naprawdę składa się z kilku części, a jej zadaniem jest chronić zarówno pojazd, jak i nas.
Części karoseryjne
Kiedy ktoś słyszy słowo „karoseria” bardzo często myli je z samą powierzchnią samochodu. W rzeczywistości ów element składa się wielu pomniejszych, wśród których możemy wymienić takie części karoseryjne jak:
- pokrywa bagażnika
- pokrywa silnika
- zbiornik paliwa
- atrapa wlotu powietrza
- reperaturka progu
- wzmocnienie pasa
Oczywiście jest ich znacznie więcej, w tym wycieraczki, listwy ozdobne, drzwi czy błotnik, ale - tak naprawdę - jest to dopiero początek listy, z jakiej składa się karoseria.
Warto wiedzieć, że o części karoserii możemy zadbać sami dzięki odpowiednim preparatom. Wiele sklepów w sieci oferuje kosmetyki i chemię, dzięki którym zadbamy o wygląd auta oraz zabezpieczymy karoserię przed ubytkami lakieru, odpryskami czy otarciami. Problem powstaje dopiero w chwili, kiedy doznamy kolizji/wypadku lub zauważymy na samochodzie oznaki korozji. W tych przypadkach należy zgłosić się do fachowca, który odpowiednio zajmie się naszym autem.
Cięcie laserem światłowodowym
Części karoseryjne, z racji różnych kształtów, adekwatnych do modelu i marki auta, muszą być odpowiednio przycinane, by nadać im kształt. Jednym ze sposobów przycinania jest cięcie laserem światłowodowym, który różni się od częściej używanego cięcia CO2.
Głównymi różnicami jest zastosowane cięcie. Laser gazowy (dwutlenek węgla) używa gazu CO2 w połączeniu z energią elektryczną, by spowodować drgania poszczególnych atomów. W przypadku lasera światłowodowego (nazywanego laserem Fiber), kluczową rolę pełnią tzw. komponenty światłowodowe, które odbijają światło. Ostatecznie przekształcają się one w wiązkę, którą używa się do obróbki metalu.
Karoseria – podstawa wyglądu auta
Wygląd części karoserii potrafi dobitnie pokazać, jak dbamy o samochód - czy mieliśmy stłuczkę, czy choćby kolizję. Dla wielu samochód jest niczym dziecko, o które należy dobrze dbać. Nic więc dziwnego, że niektóre auta „opływają” w gadżety lub sam ich widok przynosi na myśl wyższe sfery.
Artykuł partnera
Zostaw komentarz