Pięć sposobów na utrzymanie motywacji na wysokim poziomie

11 lutego 2021 Styl życia

1. Twórcze doładowanie z zewnątrz. Ulubiona playlista z energetyzującą muzyką, film motywacyjny, cytat wielkiego człowieka - wszystko się nada, byle tylko dodawało Ci energii od środka.

Wybór cytatów motywacyjnych będzie nieocenioną pomocą dla twojej słabnącej determinacji, aby iść naprzód. Możesz wydrukować inspirujące powiedzenia lub napisać je na karteczkach post-it i umieścić w swoim miejscu pracy, na lodówce lub w pobliżu lustra. Inspirujące słowa działają na emocje, co powoduje uwolnienie dopaminy, neuroprzekaźnika mózgowego znanego również jako "hormon przyjemności".

"To, co za tobą, i to, co przed tobą, blednie w porównaniu z tym, co jest w tobie" - Ralph Waldo Emerson, poeta.

"Granice, podobnie jak lęki, są tylko iluzją" - Michael Jordon, koszykarz. - "Mistrzowie nie stają się mistrzami na ringu, tam dopiero przychodzi do nich uznanie".

"Ani krytycy, ani ci, którzy wytykają błędy i wpadki silnego człowieka, nie odgrywają roli. Liczy się ten, kto rzeczywiście jest na arenie, którego twarz pokryta jest kurzem, potem i krwią, który odważnie dąży do przodu, popełnia błędy, ale próbuje ponownie i ponownie, ponieważ nie ma próby bez błędów i wad. Liczy się ten, kto naprawdę stara się wykonywać pracę; kto ma wystarczająco dużo entuzjazmu; kto się modli; kto poświęca się czemuś wartościowemu. Jeśli poniesie porażkę, będzie to porażka w wielkiej próbie dokonania czegoś ważnego i nie zajmie on miejsca obok tych zimnych i bojaźliwych dusz, które nigdy nie zaznały zwycięstwa ani porażki" - Benjamin Franklin.

Podobny efekt daje czytanie biografii znanych osób: przykład ludzi, którzy potrafili osiągnąć w życiu sukces, pobudza i dodaje entuzjazmu: oni potrafili - ja też mogę. Powinieneś również czytać literaturę związaną z Twoją specjalnością i uczyć się nowych rzeczy. To odświeża twój mózg i pomaga ci wznieść się na wyżyny kariery.

2. Wizualizacja - wyobraź sobie wyraźny obraz pożądanego rezultatu. Mogą to być cele o różnej skali: szczupła sylwetka, nowy samochód, czy własne mieszkanie. Musisz wyobrazić sobie siebie za np. rok. Jakim będziesz człowiekiem, jeśli uda Ci się przekuć jego marzenie w rzeczywistość? A co się stanie, jeśli plany pozostaną planami?

Tworzenie mentalnych map wyniku końcowego jest powszechną praktyką wśród sportowców. W psychologii sportu uważa się, że obrazy mentalne pomagają uwierzyć w siebie i poprawić swoje wyniki.

Problem wielu z nas polega na tym, że widzimy naszą przyszłość w bardzo abstrakcyjny sposób: to ktoś inny, a nie ja, będzie żałował straconych szans w wieku 50 lat. I chociaż niektórych rzeczy nie da się przewidzieć (jak na przykład pandemii koronawirusa), wszystko, co dotyczy samodoskonalenia, jest obszarem osobistej odpowiedzialności.

3. Planowanie - wyznacz cel i zrób harmonogram. Każdy sprinter powie Ci, że bieganie jest łatwiejsze, gdy widzisz linię mety. Wielkie cele wydają się niemożliwe do osiągnięcia, a to sprawia, że tracisz serce. Jeśli podzielisz drogę do osiągnięcia celu na segmenty, osiągnięcie go stanie się o wiele łatwiejsze.

Systematyczność i wytrwałość - niezastąpiona pomoc w zdobywaniu motywacji. Małe pewne siebie kroki mogą być dalej niż jeden wyczerpujący zryw do wyczerpania.

Droga zabiera pieszego. Ważne jest, aby po prostu zacząć.

4. Nie obwiniaj się za niepowodzenia. Tylko ten, kto nic nie robi, nie myli się. Ciągłe "samouwielbienie" może zrujnować poczucie własnej wartości, strach przed kolejną porażką zniechęci do podejmowania przynajmniej niektórych inicjatyw. Samokrytyka nie pozwala na trzeźwą analizę sytuacji i zastanowienie się, jak ją naprawić i iść do przodu.

Lepiej jest wyciągnąć lekcję z każdej porażki, aby nie powtarzać starych błędów. To wprowadzi Cię w konstruktywny nastrój. Z całą surowością wobec siebie, trzeba zachować obiektywizm.  

Ważne jest, aby pamiętać - jeśli napotykasz na przeszkody, to znaczy, że wybrałeś właściwą drogę.

5. Ładuj energię od wewnątrz. Jedzenie zrównoważonej diety dodaje energii i wigoru twojemu ciału oraz jasności twojej świadomości. Spawdź promocje w drogeria natura na olejki i inne środki wspierające odporność i motywacje.

Organizm potrzebuje składników odżywczych, które nie tylko dadzą uczucie sytości, ale również dostarczą wszystkich niezbędnych witamin i mikroelementów. Eksperci WHO zalecają zwiększenie spożycia świeżych owoców i warzyw, tak aby uzyskać maksymalną ilość składników odżywczych przy minimalnej ilości kalorii. Ryby dostarczają około 70% dziennego spożycia najbardziej "pozytywnej" witaminy B6, a pełne ziarna zbóż mogą pomóc Ci się skupić.

Stabilne trawienie jest kluczem do dobrego zdrowia. Najtrudniej i najdłużej trawione są produkty mleczne, makarony i konserwy. Jeśli nie chcesz rezygnować z siły ciała, którą można wydać z większym pożytkiem, zmniejsz swoją dietę: zastąp czerwone mięso mięsem drobiowym, masło - smarowidłami, wysokotłuszczowe mleko - analogami roślinnymi (sojowym, migdałowym itp.).

11 lutego 2021 Styl życia

0 Komentarze