W jaki sposób zapobiegać otyłości?

16 grudnia 2020 Styl życia

W dzisiejszych czasach problem z nadwagą jest stosunkowo powszechny. Nie przestrzegamy podstawowych zasad zdrowego stylu życia, nie zwracamy uwagi na spożywaną żywność, a także unikamy regularnej aktywności fizycznej, co w konsekwencji prowadzi do gromadzenia się tkanki tłuszczowej. Zapraszamy do lektury poniższego artykułu na temat tego, w jaki sposób zapobiegać otyłości.

Podstawowe informacje na temat otyłości i jej symptomy

Otyłość to choroba, która spowodowana jest nadmierną ilością tkanki tłuszczowej. Co ważne, nie jest to tylko problem związany z nieestetycznym wyglądem, ale również kwestia tego, że zwiększa się ryzyko wystąpienia niektórych chorób, jak chociażby tych sercowych, cukrzycy, wysokiego ciśnienia krwi czy nowotworów. Przyczyn otyłości może być wiele. Do najczęściej spotykanych zaliczyć możemy czynniki dziedziczne, niska aktywność fizyczna, nieprawidłowe wybory żywieniowe. Więcej informacji na ten temat znaleźć można w dalszej części artykułu.

Otyłość możemy zdiagnozować na podstawie specjalnego wskaźnika masy ciała, który nosi nazwę BMI. Aby go obliczyć, należy podzielić własną wagę w funtach przez wzrost w calach kwadratowych, a wynik pomnożyć przez 703. Alternatywnie wagę w kilogramach dzielimy przez wzrost w metrach kwadratowych. Poniżej przedstawiamy podstawową tabelę wartości:

  • < 18,5: niedowaga
  • 18,5-24,9: prawidłowa waga
  • 25,0-29,9: nadwaga
  • > 30,0: otyłość

Pamiętajmy jednak o tym, że nie jest to bezpośredni poziom tkanki tłuszczowej. Dlatego też w przypadku sportowców mięśniowych- wartość ta może być zawyżona.

Jakie mogą być przyczyny otyłości?

Możemy wyróżnić kilka najczęstszych przyczyn i czynników otyłości. Jedną z nich może być wiek. Co prawda taki stan może wystąpić nawet w przypadku małych dzieci, jednakże generalizując, wraz z wiekiem następuje wiele zmian hormonalnych. Dodatkowo tryb życia zmienia się na bardziej statyczny, a to prowadzi do zwiększenia ryzyka otyłości. Zmniejsza się ilość mięśni, co w konsekwencji oznacza zwolnienie metabolizmu. W przypadku braku kontroli nad jedzeniem i braku jakiejkolwiek ruchu, istnieje duże prawdopodobieństwo przybrania na wadze.

Kolejnym czynnikiem mogą być geny, które dziedziczymy po rodzicach. Jest to jeden z aspektów, na które nie mamy zbyt dużego wpływu. Dlatego tak częstym zjawiskiem jest duża częstotliwość otyłości w rodzinach. Jest to jednak często kwestia podobnych nawyków żywieniowych.

Warto wspomnieć o tym, że częściowo za problem z nadwagą jesteśmy odpowiedzialny my sami. Kiedy decydujemy się na niezdrową dietę wysokokaloryczną, która pozbawiona jest owoców i warzyw, ma to z reguły ogromny wpływ. Pamiętajmy o płynnych kaloriach w postaci napojów czy alkoholu. Dodatkowo prowadzenie siedzącego trybu życia sprawia, że jesteśmy w stanie przyjąć znacznie więcej kalorii niż spalamy ich przez ćwiczenia i codzienne czynności. Dlatego osoby, które pracują codziennie po kilkanaście godzin przed monitorem, powinny zadbać o dodatkową formę aktywności sportowej. Często wpływ na wysoką masę ciała mają niektóre choroby i schorzenia. Część leków prowadzi do tego, że przybieramy na wadze, tym bardziej jeśli unikamy aktywności sportowej. Mniej oczywiste mogą okazać się kwestie społeczne i gospodarcze.

Jak zapobiegać otyłości?

Przede wszystkim rozpocznijmy od regularnych ćwiczeń. Najbardziej optymalne wydaje się być od 150 do 300 minut aktywności w tygodniu. Mogą to być chociażby dynamiczne spacery czy pływanie. Nie można zapominać o postępowaniu zgodnie z planem racjonalnego odżywiania się. Dlatego poszukującym zdrowej diety polecamy serwis cateromarket.pl.  Gdzie można znaleźć odpowiednią dla siebie dietę by zapobiec otyłości. Unikajmy niebezpiecznych pułapek żywnościowych. Istotna jest regularna kontrola własnej wagi- przynajmniej raz w tygodniu. Dzięki temu doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, ile wynosi nasza masa ciała, a w razie niepokojących symptomów możemy błyskawicznie reagować. Pamiętajmy o konsekwencji. Jeśli będziemy trzymać się danego planu także w weekendy i w święta, osiągnięcie końcowego sukcesu staje się bardziej prawdopodobne.

16 grudnia 2020 Styl życia

0 Komentarze