Mieszkanie z rynku pierwotnego, czy może wtórnego?

10 kwietnia 2020 Wiadomości

Podjęcie decyzji o zakupie mieszkania na rynku pierwotnym w alternatywie do skorzystania z rynku wtórnego nie jest łatwe. Oba te rynki mają swoje zalety i wady, co więc należy wziąć pod uwagę?

Polski rynek nieruchomości jest warty coraz więcej, a szczególnie w wypadku mieszkań nowych. Z drugiej stronie dużo się buduje, wzrasta więc ilość mieszkań, a przez to i możliwość wyboru. Wybór jednakże nie jest obecnie oparty wyłącznie o lokalizację, ale również o to, czy musi to być mieszkanie od dewelopera, a więc nowe, czy może jednak dokonać zakupu mieszkania z drugiej ręki, czyli od właściciela lub za pośrednictwem agencji nieruchomości.

Mieszkanie nowe (od dewelopera)

Zakup nowego mieszkania to możliwość natychmiastowego jego urządzenia, bez dokonywania przeglądów, remontów itp., które generują dodatkowe koszty. Wady wykryte w nowym mieszkaniu zobowiązują dewelopera do dokonania napraw gwarancyjnych, a dodatkowo nowo budowane mieszkania mają tę wyższość nad starymi, że zazwyczaj posiadają również dodatkową infrastrukturę, np. odpowiednio duże parkingi.

Nowe mieszkanie to również mniej zmartwień. Wystarczy podpisać umowę, a przy odbiorze potwierdzić oczekiwany stan mieszkania, odpada również ponoszenie kosztów związanych ze sprawdzaniem, czy lokal nie jest zadłużony, np. obciążony hipoteką.

Mieszkanie użytkowane (z rynku wtórnego)

Tutaj dosyć istotnym walorem jest cena mieszkania, które z racji użytkowania jest w porównaniu z mieszkaniem nowym znacznie tańsze. W tym wypadku im stan budynku oraz samego mieszkania jest gorszy, tym mniej zapłacimy. Czy jest to jednak korzystne?

Mając na względzie samo mieszkanie, najczęściej tak, o ile nie ma w nim poważniejszych wad. Trzeba jednak brać pod uwagę, że w starszych mieszkaniach niezbędne będzie przeprowadzenie kosztownych wymian instalacji elektrycznej, a także i wodno-kanalizacyjnej. Może również zaistnieć sytuacja, w której instalacja wspólna nie jest możliwa do naprawy, a to może już być kłopotem na skalę wszystkich mieszkańców budynku.

Dużym mankamentem starszych budynków z mieszkaniami jest brak parkingów, a nawet problemy z pozostawieniem wózka dziecięcego albo roweru. Z drugiej strony starsze osiedla mają w pobliżu dobrze rozwiniętą sieć komunikacji miejskiej, łatwiej jest więc przedostać się taniej do różnych części miasta, w tym do centrum. Nie brakuje również w pobliżu starszych osiedli szkół i przedszkoli, w tym istniejących od lat i z dużą renomą, a krajobraz wokół takich osiedli jest zazwyczaj pełen zieleni, z dużymi, mającymi czas na wyrośnięcie drzewami.

Jak szukać mieszkania?

Jak łatwo zauważyć, oba rynki mają swoje zalety i wady, a przed przystąpieniem do szukania mieszkania należy rozważyć:

• ile pieniędzy możemy wydać na zakup mieszkania;
• jakie koszty jesteśmy w stanie ponieść na remont i urządzenie mieszkania;
• czy mieszkanie ma być własnym kątem, czy też traktujemy je również jako inwestycję na przyszłość;
• wybieramy okolicę, na jakiej nam zależy;
• określamy nasze zapotrzebowanie na niezbędną infrastrukturę okolicy.

Dopiero po zakreśleniu tych kryteriów bierzemy się za poszukiwania, ale tu może pojawić się problem. Mnóstwo ofert do przejrzenia potrafi zniechęcić nawet najtwardszego poszukiwacza, a wówczas o niewłaściwy wybór nietrudno. Czy jest sposób, by to ogarnąć?

Trzeba poszukać w internecie strony, która pomaga precyzyjnie określić nasze wymagania odnośnie do poszukiwanego mieszkania. Taką możliwość daje agregat ogłoszeń sasiedzkii.pl, który na jednej stronie skupi oferty z wielu miejsc, a w określonych przez nas parametrach. Wystarczy określenie rodzaju nieruchomości, rodzaju rynku oraz lokalizacji, a natychmiast wyświetlone zostaną interesujące nas ogłoszenia.

10 kwietnia 2020 Wiadomości

0 Komentarze