Wprowadzenie stanu epidemicznego

23 marca 2020 Wiadomości

W piątek, 20 marca, premier Polski, pan Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie "stanu epidemicznego" w Polsce.

Jest to kolejny krok mający na celu opanowanie epidemii koronaawirusa w Polsce. Pod względem prawnym większość przepisów o stanie epidemii jest taka sama jak w przypadku zagrożenia epidemiologicznego, które zostało ogłoszone 12 marca (szczegóły można znaleźć tutaj: https://www.gov.pl/web/coronavirus/general-information). Należy pamiętać, że mogą występować pewne rozbieżności językowe, dlatego też w celu ich uniknięcia stosowany będzie polski "stan epidemiczny".

Wprowadzenie "stan epidemiczny" oznacza między innymi:

  • część osób może na polecenie rządu wesprzeć jego działania związane z walką z epidemią. Wcześniej miało to zastosowanie tylko w przypadku personelu medycznego, obecnie również w innych zawodach - np. w sektorze transportu
  • podwyższenie kary za nieprzestrzeganie kwarantanny do 30 000 zł
  • Zawieszenie zajęć na uniwersytetach do 10 kwietnia 2020 r.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej:

  • strona internetowa Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego (https://www.gov.pl/web/nauka/stan-epidemii-w-polsce-zajecia-na-uczelniach-zawieszone, w języku polskim)
  • strony internetowe placówek dyplomatycznych akredytowanych w Polsce
  • serwis go-poland.pl - zapis sesji interaktywnej z Ministrem Szkolnictwa Wyższego i Nauki, odpowiadający na szczegółowe pytania studentów https://go-poland.pl/news/student-home-alone oraz wiele innych ważnych komunikatów
Pilna aktualizacja:
Od 24 marca do 11 kwietnia rząd wprowadził ograniczenia w przemieszczaniu się ze stałego miejsca pobytu - z jedynymi wyjątkami dotyczącymi zakupów, spacerów i pracy. Inne ograniczenia zostaną wprowadzone w transporcie miejskim - liczba dostępnych miejsc będzie ograniczona do liczby miejsc w danym autobusie/tramwaju. Zakazane jest organizowanie spotkań więcej niż 2 osób. Policja będzie monitorować egzekwowanie nowego systemu.

 

 

 

23 marca 2020 Wiadomości

0 Komentarze