Pierwsze chwile z soczewkami kontaktowymi

26 kwietnia 2022 Styl życia

Soczewki kontaktowe stają się coraz bardziej popularnym sposobem korygowania wzroku. Nic w tym dziwnego – mają wiele zalet i na niejednym polu przewyższają okulary w funkcjonalności czy też w wygodzie. Co możemy doradzić osobom, które zastanawiają się nad zakupem soczewek?

Czy możesz nosić soczewki kontaktowe?

Osoby z wadami wzroku zazwyczaj bez najmniejszego problemu mogą używać szkieł kontaktowych. Dotyczy to wszystkich najbardziej popularnych wad wzroku, czyli krótko- i dalekowzroczności, astygmatyzmu i prezbiopii. Jednakże warto wiedzieć, że czasami występują przeciwwskazania do noszenia soczewek. Do takowych należeć może zespół suchego oka, chroniczne zapalenie spojówek, pewne alergie, problematyczna ciąża. Stąd też zawsze przed zakupem pierwszych soczewek kontaktowych należy skontaktować się ze specjalistą. W czasie wizyty u optometrysty lub lekarza okulisty zostają wykonane badania oczu i wzroku. Dopiero w ich wyniku okazuje się, czy noszenie soczewek jest możliwe, niewskazane czy też możliwe pod pewnymi warunkami. Może to być np. dobór soczewek z określonego materiału (silikon hydrożelowy lub hydrożel) czy o konkretnym trybie noszenia (np. wyłącznie soczewki jednodniowe). Takie badanie przed zakupem soczewek powinno być przeprowadzone nawet jeśli mamy rozpoznaną wadę wzroku i znamy wartość „plusów” czy „minusów” dla naszych okularów. W przypadku soczewek kontaktowych te liczby mogą być bowiem inne. Nie zawsze wartość korekcji na szkłach okularowych i szkłach kontaktowych będzie taka sama. Możemy tu uspokoić naszych czytelników – przeciwwskazania do noszenia soczewek są sporadyczne. Dobrą praktyką po otrzymaniu recepty od specjalisty jest sprawdzenie kilku konkretnych modeli soczewek kontaktowych. Różnią się one takimi parametrami jak uwodnienie, tlenoprzepuszczalność czy miękkość materiału, stąd też inaczej są one odbierane przez nasz narząd wzroku. Specjaliści sugerują więc zakup soczewek próbnych (https://www.alesoczewki.com/soczewki-testowe), by przekonać się, czy dany model będzie nam pasował. A jakie mamy możliwości wyboru?

Rodzaje soczewek kontaktowych

Szkła kontaktowe można podzielić wedle różnych kryteriów. Tym, co przeciętnego użytkownika będzie interesowało najbardziej, jest czas noszenia soczewek. Fachowo mówi się o trybie dziennym i trybie całodobowym oraz o soczewkach jednodniowych i o przedłużonym czasie noszenia. Na czym to polega w praktyce?

Otóż soczewki jednodniowe zakładane są właśnie – zgodnie z nazwą – na jeden dzień. Nosi się je więc od rana do wieczora, a po zdjęciu wyrzuca. Jeśli z jakiegoś powodu musimy zdjąć je z oczu wcześniej, to również powinniśmy wymienić soczewki na nowe. Warto wiedzieć, że właśnie soczewki jednodniowe są często polecane przez specjalistów osobom mających oczy wrażliwe czy skłonne do podrażnień.

Oczywiście dostępne są też soczewki, które mogą być noszone dłużej niż przez jeden dzień. Najpopularniejsze wśród nich to miesięczne szkła kontaktowe, chociaż swoich zwolenników mają także soczewki dwutygodniowe. Sporadycznie na rynku można spotkać modele o jeszcze dłuższym czasie noszenia, ale te z kolei nie są polecane przez specjalistów. Soczewki miesięczne są trochę  twardsze niż ich dzienne odpowiedniki. Muszą być po prostu bardziej wytrzymałe, jeśli chcemy nosić je przez cały miesiąc. Wśród najbardziej popularnych na rynku znajdują się soczewki Acuvue (https://www.alesoczewki.com/acuvue), produkowane przez firmę Johnson&Johnson. Dostępne są w wielu modelach, przeznaczonych do noszenia zarówno przez jeden dzień, jak przez dwa tygodnie czy miesiąc. Interesującym rozwiązaniem w tej marce jest delikatne jasnoniebieskie zabarwienie powierzchni soczewki. Ułatwia to ich zakładanie, pozwalając szybciej przyzwyczaić się do całej procedury, co jest wygodne zwłaszcza dla osób początkujących.

Artykuł partnera

26 kwietnia 2022 Styl życia

0 Komentarze