Niewidzialna wycieraczka szyby samochodowej

17 sierpnia 2020 Wiadomości

Czym jest niewidzialna wycieraczka i jakie jest jej działanie?

Mianem niewidzialnej wycieraczki określa się powłokę na szybie o właściwościach hydrofobowych. Początki tego wynalazku sięgają sportów motorowych, a szczególnie wyścigów, podczas których na szybach samochodowych i kaskach motocyklistów niezwykle istotne jest występowanie efektu hydrofobowego. Powoduje on, że po osiągnięciu przez pojazd określonej prędkości dochodzi do odprowadzania z szyby wody bez wykorzystywania wycieraczki. Kumuluje się ona w postaci dość znacznych kropel, które siłą napierającego na szybę powietrza są z niej zdmuchiwane. Na powierzchni w praktyce nie gromadzi się więc najmniejsza ilość wody.

Co powoduje rozbieżność opinii na temat tego rozwiązania?

Podstawowy powód jest taki, że dużo zależy od samego preparatu oraz ukształtowania i stanu powierzchni szyby. Niewidzialna wycieraczka nie każdemu przypadnie do gustu, a szczególnie tym, którzy sądzą, iż unikną używania standardowych wycieraczek. To nie tak. Warto więc, zamiast kierować się różnymi opiniami, samemu wypróbować takie rozwiązanie.

W jaki sposób używać niewidzialną wycieraczkę?

Po pierwsze należy dokładnie umyć, oczyścić i odtłuścić szybę. Część producentów niewidzialnych wycieraczek dodaje do opakowania profesjonalny środek czyszczący, inni z kolei rekomendują dodatkowe preparaty przeznaczone do przygotowania powierzchni szyby. Zwykle wystarczające będzie umycie szyby standardowym płynem do okien, a następnie zastosowanie alkoholu izopropylowego w celu jej odtłuszczenia.

Ważna informacja: Przed zastosowaniem preparatu należy zapoznać się z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu. Produkt nakłada się za pomocą dołączonego do zestawu aplikatura lub innych zalecanych przez producenta materiałów. Ponadto liczy się także metoda aplikowania preparatu. Tylko ścisłe stosowanie się do wskazówek producenta pozwala uzyskać oczekiwany rezultat i dopiero po prawidłowym nałożeniu należy dokonać oceny produktu.

Niewidzialna wycieraczka - ile to kosztuje?

Średnia cena niewidzialnej wycieraczki waha się pomiędzy 50 a 80 złotych. Na rynku znajdziemy produkty już za 10-12 zł, choć istnieją również takie zestawy, które kosztują ponad 200 złotych.

Czy niewidzialna wycieraczka jest trwałym produktem?

Zadowalające nas rezultaty występują przez okres jednego do dwóch miesięcy. Duży wpływ mają tutaj warunki pogodowe i częstotliwość używania płynu do spryskiwaczy. Praktycznie po upływie 4-5 tygodni efekt hydrofobowy staje się coraz mniej zauważalny.

Jak należy pielęgnować niewidzialną wycieraczkę?

Trudno jako tako troszczyć się o powłokę. Nie zapominajmy, że mamy do czynienia jedynie z nałożonym na powierzchnię szyby preparatem chemicznym, w związku z czym stosowanie spryskiwaczy i standardowych wycieraczek przyczynia się do skrócenia jego aktywności.

Czy warto zainwestować w niewidzialną wycieraczkę?

Dominują opinie, że opłacalne jest nakładanie niewidzialnej wycieraczki na szybie bocznej oraz lusterkach i oprawach świateł. Bezcelowe jest natomiast stosowanie jej na przedniej szybie, gdyż ta posiada już standardowe wycieraczki i nie wymaga dodatkowych preparatów. Wystarczy po prostu okresowo wymyć szybę, skontrolować stan wycieraczek, a kiedy zajdzie potrzeba wymienić je. To bezpieczniejsze i mniej kosztowne rozwiązanie. Niewidzialną wycieraczkę kupisz na https://sklep.motogo.pl/ >>

Niewidzialna wycieraczka sprawdzi się natomiast w przypadku pojazdów, których kierowcy poruszają się głównie autostradami ze średnią prędkością 140 km/h, kiedy używanie zwykłych wycieraczek w istotny sposób nadwyręża ich mechanizm i nie zawsze okazuje się być funkcjonalne. W tym przypadku wysokiej klasy powłoka hydrofobowa może stanowić praktyczną alternatywę.

17 sierpnia 2020 Wiadomości

0 Komentarze