Odklejacz do łożysk

21 sierpnia 2020 Wiadomości

Ściągacze z odklejaczem do łożysk służą do zdejmowania łożysk przy użyciu specjalistycznych łapek o budowie talerzowej. To doskonałe narzędzia, szczególnie w przypadkach, kiedy łożyska przylgną do powierzchni i nie sposób ich od niej oderwać przy pomocy łapek od standardowych ściągaczy. Podpowiadamy, jak działa odklejacz do łożysk, kiedy warto go stosować oraz w jaki sposób wybrać najbardziej odpowiedni model!

Odklejacz do łożysk – zastosowanie

Ściągacze do łożysk znajdziemy w każdym warsztacie samochodowym oraz garażach osób zafascynowanych motoryzacją i lubiących majsterkować przy swoich pojazdach. Odklejacze do łożysk są elementem ściągaczy, które przydają się szczególnie w przypadkach, gdy te przylgnęły do powierzchni i nie sposób ich od niej oderwać przy użyciu narzędzi o standardowej konstrukcji. Chociaż ściągacze na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie do siebie, to warto stosować odpowiednie do konkretnego przypadku, ponieważ jedynie takie postępowanie umożliwi nam wyjęcie łożysk w nieuszkodzonym stanie.

Ściągacze do łożysk są narzędziami o przeznaczeniu profesjonalnym. Przy ich pomocy wyjmiemy łożyska z ich obudowy, ale też elementy pojazdów, które w łożyska zostały wyposażone. Odklejacze umożliwiają demontaż łożyska przy użyciu dwóch ruchomych części skręcanych śrubami.

Jak działa odklejacz do łożysk?

Odklejacze do łożysk wyposażone są w łapki talerzowe, które umożliwiają podważenie łożyska. Stosuje się je w przypadkach, kiedy łożysko przylgnie do powierzchni i żadnym sposobem nie jest możliwe jego zdjęcie w nienaruszonym stanie przy użyciu ściągaczy o klasycznej budowie.

W przypadku użycia ściągaczy z odolejaczami, łożyska zdejmowane są w dwóch etapach. Pierwszy z nich opiera się na umiejscowieniu odklejacza na powierzchni, która przylega bezpośrednio do łożyska. Następnie przystępuje się do ściągnięcia do siebie części odklejacza przy użyciu śrub. Drugi etap przebiega w sposób standardowy. Łożysko zdejmuje się przy użyciu śruby rozporowej.

Jak wybrać odklejacz do łożysk?

Ściągacze do łożysk z odklejaczami nie powinny być kupowane jedynie na podstawie analizy siły nacisku i ceny. Chociaż są to bardzo istotne wskaźniki, to doświadczony fachowiec zwróci uwagę również na:

  • łapki – muszą być pozbawione skaz i świetnie wyprofilowane,
  • materiał, z którego zostało wykonane narzędzie,
  • precyzja wykonania mechanizmu,
  • właściwa praca wybijaka.

Wszelkie niedoskonałości, jakie znajdziemy na elementach składowych odklejacza wywierają niebagatelny wpływ na jego trwałość oraz kondycję ściąganych łożysk. Często uszkodzenia spowodowane deformacjami w budowie narzędzia uniemożliwiają sprawne funkcjonowanie nowego łożyska. Materiał ściągacza nie może być zbyt twardy w stosunku do łożyska, ponieważ może powodować jego odkształcenia. Łapki odklejacza muszą napinać się równomiernie i z taką samą siłą naciskać na pierścień łożyska. Ergonomia wybijaka gwarantuje wygodę użytkowania. W przypadku bardzo ciasnego dopasowania łożysk, właściwa praca wybijacza jest niezwykle istotna, gdyż przekłada się bezpośrednio na ilość siły, jakiej trzeba dołożyć do wybicia łożysk.

21 sierpnia 2020 Wiadomości

0 Komentarze